Panduvie | Güncel Haberler | Teknoloji

Son Yorumlar

DNA’dan robot resim ve suçluya ulaşmak Saat : 1:33
09 Mayıs 2015 Cumartesi tarihinde yazılmış - 3251 okunma

Bir tek saç teli veya bir kepek tanesinden bile DNA elde etmenin mümkün olması, DNA’nın nasıl şaşırtıcı olduğunu anlamaya yetmiyormuş gibi, bir de o saç teli ve kepek tanesinin bir kanıda mı erkeğe mi ait olduğunu anlamak da mümkün. Hedef yakın bir gelecekte, DNA’nın gerçekten mucizevi olduğunu ortaya koyacak bir noktaya ulaşmak; olay yerinde bulunan [...]

DNA’dan robot resim ve suçluya ulaşmak

Bir tek saç teli veya bir kepek tanesinden bile DNA elde etmenin mümkün olması, DNA’nın nasıl şaşırtıcı olduğunu anlamaya yetmiyormuş gibi, bir de o saç teli ve kepek tanesinin bir kanıda mı erkeğe mi ait olduğunu anlamak da mümkün.

Hedef yakın bir gelecekte, DNA’nın gerçekten mucizevi olduğunu ortaya koyacak bir noktaya ulaşmak; olay yerinde bulunan kan ya da tükürük lekesinden yola çıkarak o kişinin robot resmini çizmek.

Gözünüzde canlandırmak isterseniz DNA’yı şöyle de anlatabiliriz; her hücre içinde bulunan ve açıldığında 1 metre uzunluğunda olan bir molekül. Kendi üzerinde kıvrılarak her bir hücrenin içine giriyor her yerimizde tekrarlanıyor.
 
DNA suçlunun bulunmasında, suçsuzun aklanmasında yani suçla mücadelede çok önemli bir unsur. Ama bunun tüm bunların yanında, aslında kendi varoluşuyla, canlıların genetik bilgilerini taşımasıyla, geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle her anlamda dikkat çekici.

DNA’nın  binlerce bilinmeyeni merak edileni içinden birkaçını seçtik ve Adli Tıp Uzmanı – Kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy’a sorduk.

Kusursuz cinayet yoktur, ölüler konuşmaz gibi, hepimizin hafızasına kazınan sözlerin altında yatan ne? DNA mı yoksa?

DNA BU YÜZYILIN YILDIZI

-DNA’yı çok basit bir dille nasıl anlatırız?

RÖPORTAJIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN:
 

Mobil cihazınızı ekrana tutup aşağıdaki QR kod ile dijital dergiyi ücretsiz indirebilirsiniz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 Yorum yapılmış

*
Privacy Policy © Copyrigth 2011 panduvie.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları panduvie.com’a aittir. panduvie.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar panduvie.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www. panduvie.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. panduvie.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.