Panduvie | Güncel Haberler | Teknoloji

Son Yorumlar

Yerli İHA’ya yerli lazer güdümlü füze Saat : 1:48
09 Mayıs 2015 Cumartesi tarihinde yazılmış - 12067 okunma

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü’nce (SAGE), milli insansız hava araçlarına (İHA) taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok’u geliştirdiğini belirterek, “Yerli lazer güdümlü füze Bozok, savunma sektöründe devrim yaratacak” dedi. Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin stratejik önemi [...]

Yerli İHA’ya yerli lazer güdümlü füze

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü’nce (SAGE), milli insansız hava araçlarına (İHA) taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok’u geliştirdiğini belirterek, “Yerli lazer güdümlü füze Bozok, savunma sektöründe devrim yaratacak” dedi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin stratejik önemi bulunduğunu ifade ederek, bu konudaki projeleri desteklemek için destek mekanizmaları oluşturduklarını anlattı.

Savunma sistemleri konusunda çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Işık, “Ulusal savunma için ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği önemli projelerle Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ettiğini söyledi. Bakan Işık, bu kapsamda son olarak TÜBİTAK SAGE’nin, İHA’lara taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok’u geliştirdiğini bildirdi.

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, savunma sanayisini lokomotif sektörler arasında gördüklerini dile getiren Işık, bu alanda dışa bağımlılıktan tamamen kurtulmayı amaçladıklarını vurguladı. Işık, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte savunma sanayisinde özgün tasarımlar ortaya koyması gerektiğine işaret ederek, “Bu kapsamda süren uzun çalışmalar sonunda yerli İHA’ya, yerli füze de tasarlandı ve Bozok doğdu. Yerli lazer güdümlü Bozok, savunma sanayisinde devrim yaratacak çok önemli bir proje” ifadelerini kullandı.

“Lazer başlıkla hassas güdüm yapabiliyor”

Bozok’un kabiliyetleri hakkında bilgi veren Işık, şunları kaydetti:

“Yerli lazer güdümlü Bozok, insansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkin savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür boyutlu tasarımıyla ağırlığın kritik olduğu insansız hava araçlarına operasyonel esneklik sunuyor. Bozok, güdüm sistemiyle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlıkla hassas güdüm yapabiliyor.”

Toplam ağırlığı 16 kilogram olan Bozok’un boyu 790 milimetre, çapı 120 milimetre, menzili ise 6 kilometre. Bozok, 12′nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 15′te de sergilendi.

TÜBİTAK SAGE

SAGE, savunma sistemlerinin temel araştırması, kavramsal tasarımı, sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor. Enstitüde geliştirilen projelerin büyük kısmı, ilgili sanayi kuruluşları ile ortak sürdürülüyor.
 

(AA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

0 Yorum yapılmış

*
Privacy Policy © Copyrigth 2011 panduvie.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları panduvie.com’a aittir. panduvie.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar panduvie.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. www. panduvie.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. panduvie.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.